Tänasest saavad kogukonnad taas kohalikeks algatusteks raha taotleda

01.09.2022 | 10:09

1. septembrist on avatud kohaliku omaalgatuse programmi sügisvoor, kust kogukondadesse panustavad mittetulundusühingud ja sihtasutused saavad taas oma tegevuseks toetust küsida. Maksimaalne toetussumma on 4000 eurot projekti kohta, taotluste esitamise tähtaeg on 3. oktoober.
    • Jaga

Käesoleval aastal panustab riik koos kevadel toimunud vooruga kogukondade arengusse kokku 1,36 miljoni eurot.

„On suur rõõm näha, et meil on palju hakkajaid kohaliku elu eestvedajad, kellele kodukoha arengud on südameasjaks,“ sõnas riigihalduse minister Riina Solman. „Eestimaa erinevates nurkades saavad tänu sellele ellu kutsutud paljud vahvad ettevõtmised. Näiteks korraldatakse Saaremaa eri kihelkondades Sõrve „tansiöhtaid“, Ida-Virumaal on koostamisel Illuka mõisakooli aabits, Järvamaal lavastatud 100 osalisega kogukonna muusikal Albu mõisa hariduselust ja palju-palju muud,“ tõi Solman välja.

Ministri sõnul soovitakse kohaliku omaalgatuse programmiga aidata kaasa tugevate ja omaalgatusel põhinevate kogukondade tekkimisele ja püsimisele ning toetust saab taotleda kahest meetmest. „Kogukonna arengu meetmega panustatakse teadmiste ja oskuste kasvu, identiteedi tugevnemisse ja koostöösse ning maksimaalne toetussumma on 2500 eurot. Teise meetmega panustatakse ühistegevust soodustavate avalike objektide rajamisse ja arendamisse või vajalikesse teenustesse, maksimaalne rahasumma on 4000 eurot,“ selgitas ta.

Riigi Tugiteenuste Keskuse projektikoordinaatori Tiina Loorandi hinnangul on programm jätkuvalt väga vajalik ja populaarne, seda näitab suur esitatud taotluste arv. 

„Näiteks kevadvoorus esitati meile 613 taotlust mahus 1,6 miljonit eurot. Neist sai rahastuse 302 projekti summas 774 190 eurot, millega toetati nii kogukondlikku arengut, investeeringuid kui teenuseid,“ rääkis Loorand.

Toetust saavad taotleda avalikes huvides oma piirkonna heaks tegutsevad mittetulundusühingud ja sihtasutused, kus ei osale liikmena omavalitsus ega riik ja mille liikmetest äriühingud ei moodusta rohkem kui poole. Maksimaalne toetussumma esitatud projekti kohta on olenevalt tegevusest kuni 4000 eurot ning omafinantseering peab olema 10% projekti kogumaksumusest. Taotlemine toimub elektrooniliselt Riigi Tugiteenuste Keskuse e-toetuse keskkonnas, kuhu saab taotlusi esitada 3. oktoobrini kuni kell 16.30.

Taotlusvooru viivad läbi maakondlikud arendusorganisatsioonid:

Harju maakond - MTÜ Harjumaa Omavalitsuste Liit
Hiiu maakond - SA Hiiumaa Arenduskeskus
Ida-Viru maakond - MTÜ Ida-Virumaa Omavalitsuste Liit
Jõgeva maakond - SA Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus
Järva maakond – Sihtasutus Järvamaa
Lääne maakond - SA Läänemaa
Lääne-Viru maakond - MTÜ Lääne-Virumaa Omavalitsuste Liit
Põlva maakond - MTÜ Põlvamaa Omavalitsuste Liit
Pärnu maakond - MTÜ Pärnumaa Omavalitsuste Liit
Rapla maakond - MTÜ Raplamaa Omavalitsuste Liit
Saare maakond - Saaremaa vald
Tartu maakond - MTÜ Tartumaa Omavalitsuste Liit
Valga maakond – MTÜ Valgamaa Omavalitsuste Liit
Viljandi maakond - MTÜ Viljandimaa Omavalitsuste Liit
Võru maakond - SA Võrumaa Arenduskeskus

Täpsem info ja juhendid on leitavad ülaltoodud arendusorganisatsioonide kodulehtedel, programmi määrusega saab tutvuda Riigi Teatajas.

Lisainfo: Riigi Tugiteenuste Keskuse teenusekoordinaator Tiina Loorand, tiina.loorand@rtk.ee, tel 663 1888.